–>

Американско разузнавање: Вагнер планира да испрати систем за противвоздушна одбрана на Хезболах

Американско-разузнавање-Вагнер-планира-да-испрати-систем-за-противвоздушна-одбрана.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСоединетите Американски Држави добија разузнавачки информации дека руската платеничка група „Вагнер“ планира да го снабдува Хезболах со систем за воздушна одбрана, објави „Волстрит журнал“.

Неименувани американски претставници изјавија за Волстрит журнал дека Вагнер планира да го снабдува Хезболах со системот Панцир-С1. НАТО го нарекува овој систем СА-22 и пресретнува авиони користејќи противвоздушни ракети и противвоздушни пушки.

Волстрит журнал известува дека системот се уште не е испратен до Хезболах, но дека американските власти ги следат зделките меѓу групата и Вагнер. Панцир-С1 треба да биде испорачан преку Сирија. Иранската револуционерна гарда го основа Хезболах во 1982 година, среде граѓанската војна во Либан. Исламистичката милитантна група разменува оган со израелските сили откако нејзиниот палестински сојузник Хамас го нападна Израел минатиот месец.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK