Американските претставници испратија предупредување до Орбан

Американските-претставници-испратија-предупредување-до-Орбан.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВисоки американски пратеници рекоа дека сакаат Унгарија веднаш да го одобри членството на Шведска во НАТО, предупредувајќи вчера, една недела откако Турција го одобри нејзиниот влез, дека Будимпешта ризикува трајно да ги наруши односите со Вашингтон доколку не дејствува.

Бен Кардин пред Комитетот за надворешни односи на американскиот Сенат изјави дека е „длабоко загрижен“ за насоката на актуелната унгарска влада. Овој претставник од редовите на демократите истакна дека унгарскиот премиер Виктор Орбан до денеска ја блокираше помошта на Европската унија за Украина, како и фактот дека континуирано го попречува членството на Шведска во НАТО.

„Партнерите не прават такви работи. И се прашувам дали тие се сигурни сојузници за нашата програма за укинување на визите“, рече Кардин на прес-конференција. Програмата за укинување на визите им овозможува на граѓаните од 41 земја да патуваат во САД до 90 дена без виза.

И сенаторката Џин Шахин, демократ, и Том Тилис, републиканец, кој копретседава со набљудувачката група на НАТО во Сенатот, ја повикаа Унгарија да го промени курсот во нивната изјава. „Со недејствувањето, Унгарија ризикува неповратно да ги оштети нејзините односи со САД и НАТО“, рекоа Шахин и Тилис во нивната изјава.

Шведска, заедно со Финска, поднесе барање за членство во НАТО во 2022 година по руската инвазија на Украина. Но, членството на Шведска беше блокирано од Турција и Унгарија, оставајќи ја земјата во неизвесност и фрустрирајќи ги сојузниците во НАТО кои гледаат на Шведска како важен играч во обезбедувањето сигурност во балтичкиот регион. Унгарија сега е единствената членка на НАТО која не ја одобри апликацијата на Шведска за членство во алијансата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK