Американската војска уништи две ракети на Хутите и ​​едно беспилотно летало во Црвеното Море

j.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканската војска објави дека уништила две противбродски балистички ракети и брод без екипаж на јеменските бунтовници Хути во Црвеното Море.

Американската команда изјавила дека нападот бил извршен во четвртокот, пренесува Ројтерс.

„Ова оружје е решено да претставува непосредна закана за коалициските и трговските бродови во регионот“, соопшти Централната команда на САД (CENTCOM) на социјалната мрежа X.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK