Америка воведува 500 нови санкции против Русија: „Путин скапо ќе плати за ова“

Америка-воведува-500-нови-санкции-против-Русија-„Путин-скапо-ќе.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот претседател Џо Бајден најави повеќе од 500 нови санкции против Русија поради нејзината инвазија на Украина и смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални во затвор. Санкциите се насочени кон луѓе поврзани со затворањето на Навални и со руската воена машина, рече претседателот Џо Бајден.

Ограничувања за извозот ќе бидат воведени за речиси 100 компании или физички лица. ЕУ најави и санкции, на што Москва одговори со забрана за влез на претставници на ЕУ во Русија.

Не е јасно какво влијание ќе имаат санкциите врз руската економија. Претседателот Бајден рече дека ќе „обезбедат“ рускиот претседател Владимир Путин „да плати уште повисока цена за неговата агресија во странство и репресијата дома“.

Санкциите одбележуваат една недела откако Навални ненадејно почина во брутален затвор лоциран во Арктичкиот круг. Бајден рече дека „нема сомнеж“ дека рускиот претседател е одговорен за неговата смрт. Новите американски и европски санкции беа објавени во пресрет на втората годишнина од целосната инвазија на Русија на Украина.

„Пред две години тој се обиде да ја избрише Украина од мапата. Ако Путин не ја плати цената за оваа смрт и уништување, тој ќе продолжи“, рече Бајден.

ЕУ, исто така, објави санкции против речиси 200 субјекти и поединци обвинети дека и помагале на Русија да набави оружје или за вмешаност во киднапирање на украински деца, што Москва го негира.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека како одговор на санкциите, значително го прошириле списокот на претставници и политичари на ЕУ на кои им е забранет влез во Русија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK