Америка ја тресат разорни бури, се очекуваат и торнада

Screenshot-2024-06-08-122248.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНиза многу моќни бури ги зафатија САД. Силен систем на грмежи со многу обилни врнежи од дожд, град и бурен ветер го зафати централниот дел на земјата.

Канзас е на удар на невремето, а во текот на денот бурата ќе се движи пона исток и директно ќе ги погоди поголемиот дел од Мисури и Арканзас.

Населението е предупредено на силни грмежи и обилни дождови, но и на опасност од торнада.

Одредени области ќе погодат и торнада, а постои страв од уништување, но и од загуба на човечки животи.

Системите за бура, исто така, ќе се движат низ големи урбани области, така што многу градови се исто така загрозени.

Ова е само една од серијата силни грмотевици со торнада што ја зафатија Америка, главно централните, јужните и југоисточните региони на САД.

Тексас пред неколку дена го зафати невреме, а на северот од таа сојузна американска држава е забележан град со неверојатен пречник од 20 сантиметри.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK