Зеленски: „Украина врати повеќе од 3.000 луѓе од руско заробеништво, никој нема да биде заборавен“

Зеленски-Русија-да-ја-плати-агресијата-врз-Украина-со-свој.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина веќе извршила 53 размени и вратила 3.310 луѓе од руско заробеништво.

– Продолжуваме да работиме и да бараме начини да го ослободиме секој Украинец од руско заробеништво, сите наши војници и цивили, возрасни и деца – рече Зеленски во видеото објавено на официјалниот Телеграмски канал на претседателот на Украина, пренесува Укринформ.

Зеленски додаде дека никој од оние кои се уште се во руско заробеништво нема да биде заборавен и ќе биде вратен дома.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK