Ал Каеда ослободи австралиски доктор по седум години заложништво во Западна Африка

eliot
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Австралиското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека милитантите на Ал Каеда го ослободиле 88-годишниот австралиски лекар Кенет Елиот, кој го држеле во заложништво повеќе од седум години во Западна Африка.

„Елиот е на безбедно место, добро се чуствува и повторно се соедини со своето семејство“, соопшти Министерството, наведе Би-Би-Си.

Неговото семејство соопшти дека на Елиот му треба време за одмор.

„На 88 години и по многу години далеку од дома, на Елиот сега му треба време и приватност за да се одмори и да си ја врати силата. Ви благодариме за разбирањето и сочувството“, се наведува во соопштението од семејството.

Елиот и неговата сопруга Џоселин беа киднапирани во 2016 година во близина на границата меѓу Мали и Буркина Фасо, каде што повеќе од 40 години водеа една клиника.

Ал Каеда ја ослободи Џоселин по три недели поради „насоките“ на водачите да не ги вклучуваат жените во војна.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK