–>

21- годишник обвинет за тероризам избега од затвор во Лондон, има силни контроли на аеродромите и пристаништата

21-годишник-обвинет-за-тероризам-избега-од-затвор-во-Лондон.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Поранешниот војник Даниел Абед Калиф избега од затвор во Лондон додека го чекаше судењето за обвиненија за тероризам и кршење на Законот за службени тајни.

21-годишниот осомничен, наводно, избегал од затворот кој е еден од најголемите во државата, во камион со храна. Се верува дека работел во кујната и носел готвачка униформа, а се верува дека се држел за ремените на камионот за да избега.

Воведени се дополнителни безбедносни проверки на аеродромот. Британската команда за борба против тероризмот е известена за бегството и се трага по сите аеродроми и пристаништа во Велика Британија.

„Во моментов се во сила дополнителни безбедносни мерки на лондонскиот Гетвик и другите аеродроми и пристаништа во Велика Британија“, изјави портпаролот на аеродромот.

Аеродромот Хитроу, исто така, предупреди на можноста за подолго чекање за полетувања поради дополнителни проверки, додека пристаништето Довер предупреди на одредени доцнења на сообраќајот што ја напушта земјата поради засилените проверки.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK