(🔴Во живо) Масовно прободување со нож во Сиднеј, има загинати и повредени

Screenshot-2024-04-13-095456.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОд минута во минута за трагичниот инцидент во Сиднеј:

9:57 Полицијата сè уште трага по уште еден напаѓач, кој претходно застрелал еден маж, јавува ABC, повикувајќи се на службата за брза помош во Нов Јужен Велс.

9:55 Пени Шарп, вршител на должноста премиер на државата Нов Јужен Велс, штотуку ја објави оваа изјава:

„Шокиран сум од извештаите за повеќекратни жртви на спојницата Бонди доцна попладнево. Моите мисли и мислите на Владата на Нов Јужен Велс се со жртвите, нивните семејства и први одговорни во овој момент, како и со оние кои можеби биле сведоци на овие ужасни настани“.

9:25 Најмалку четири лица загинаа како резултат на масовно прободување во трговски центар во Сиднеј Пријавени се повеќе прободувања, а меѓу нив и бебе. Сведоците пријавиле дека виделе како полицаец пука во наводен напаѓач.
Центарот е сè уште во евакуација, а купувачите кои се криеле во продавниците продолжуваат да излегуваат од продавниците додека силно вооружените тимови за тактички одговор се движат низ центарот. Властите им порачуваат на луѓето да ја избегнуваат областа, бидејќи улиците остануваат полни со амбулантни и полициски возила. Полицијата се очекува да одржи вонредна прес конференција.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK