–>

Ждрепка во Лигата на шампионите: Звезда во група со шампионот Сити

liga sampioni
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

На форумот Грималди во Монако се одржа ждрепката на групите за Лигата на шампионите во Европа, а ова ќе биде последно издание на елитното фудбалско натпреварување во сегашниот формат, бидејќи од следната натпреварувачка сезона следува голема реформа. На ждрепката имаше 32 клуба поделени во четири силни групи.

Во најсилната класа влегоа европскиот шампион Манчестер Сити, победникот во Лига Европа Севиља и шампионите на шесте најдобри земји – Баерн (Германија), ПСЖ (Франција), Барселона (Шпанија), Наполи (Италија), Бенфика (Португалија). ) и Феенорд (Холандија). ). Бидејќи Манчестер Сити е и европски и англиски шампион, во првиот „тенџере“ влезе и шампионот на седмата земја Холандија.

Секако најинтересна е групата Ф во која се ПСЖ, Борусија Дортмунд, Милан и Њукасл Јунајтед, додека актуелниот европски првак Манчестер Сити бранејќи ја титулата стартува од групата Г, а противник на „граѓаните“ ќе им биде РБ Лајпциг. , Црвена звезда и Јанг Бојс.

Лигата на шампионите започнува со натпреварите од првото коло на 19 и 20 септември, а оваа сезона финалето ќе биде на 1 јуни на стадионот „Вембли“ во Лондон.

Групи од Лигата на шампионите
Група А: Баерн Минхен, Манчестер Јунајтед, ФК Копенхаген, Галатасарај

Група Б: Севиља, Арсенал, ПСВ Ајндховен, Ленс

Група Ц: Наполи, Реал Мадрид, Брага, Унион Берлин

Група Д: Бенфика, Интер, РБ Салцбург, Реал Сосиедад

Група Е: Феенорд, Атлетико Мадрид, Лацио, Селтик

Група Ф: ПСЖ, Борусија Дортмунд, Милан, Њукасл Јунајтед

Група Г: Манчестер Сити, РБ Лајпциг, Црвена Звезда, Јанг Бојс

Група Х: Барселона, Порто, Шахтјор, Антверпен

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK