–>

Започнува СП во кошарка – Шпанија ја брани титулата

fPPEF1vzEEmPFtWewYI5tQ.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Во престолнината на Филипините, Манила, за неколку часа ќе започне Светското првенство во кошарка. Организатори на Мундобаскетот покрај Филипините се уште и Јапонија, односно Индонезија. Титулата ја брани селекцијата на Шпанија.

Мундобаскетот ќе го отворат Италија и Ангола, но очите на светската јавност внимателно ќе го следат натпреварот помеѓу домашната селекција и Доминиканската Република.

Претседателот Фердинанд Маркос ја суспендираше наставата во државните училишта и работата во владините институции во деловите од градот Метро Манила и Булакан.

Првиот човек на Филипините го направи ова за да го олесни отворањето на Светското првенство во кошарка.

Филипинците несомнено ќе го соборат светскиот рекорд по посетеност на еден натпревар од Светското првенство, бидејќи „Филипини арена“ може да прими до 55.000 навивачи, а се очекува спектакл.

Рекордот на посетеност беше соборен во 1994 година, кога Американците ја победија Русија пред околу 32.000 гледачи.

„Филипини арена“, во Булакан е само една од локациите каде што ќе се одржуваат натпреварите на СП, кои исто така ќе се играат во „Арена Аранета“ и во „Арена Мол оф Азија“ од 25 до 30 август.

Финалето на Светското првенство во кошарка ФИБА во 2023 година исто така ќе се одржи на Филипините од 5 до 10 септември во „Мал оф Азија Арена“.

Распоред на групите:

По втор пат во историјата на Мундобаскетот ќе учествуваат 32 екипи. Тие првично ќе бидат поделени во осум групи од по четири екипи, кои ќе се натпреваруваат во Џакарта, Манила и Окинава. По најдобро две рангирани екипи ќе обезбедат пласман во следната фаза. Екипите кои ќе испаднат ќе играат за пласман од 17 до 32 место.

Најдобрите 16 селекции ќе бидат поделени во четири групи со по четири репрезентации. Во четвртфиналето ќе се пласираат двете најдобри селекции од новоформираните групи. Останатите ќе се натпреваруваат за пласман од деветтото до 16 место.

Од четвртфиналето до прогласувањето на новиот светски шампион ќе се игра по нокаут системот.

Од Мундобаскетот на Олимписките игри ќе се пласираат вкупно седум селекции, но според географскиот клуч – по две селекции од Европа од ФИБА Америка (Северна и Јужна Америка) и по една од Африка, Азија и Океанија.

На пример, ако сите тимови од Африка завршат со учество во првата фаза, тимот со најдобар учинок во својата група ќе се пласира на Игрите во Париз.

Денес на програмата се овие натпревари:

10.00 часот: Ангола – Италија

10.00: Финска – Австралија

10.45: Мексико – Црна Гора

11.15: Летонија – Либан

14.00 часот: Доминиканска Република – Филипини

14.10: Германија – Јапонија

14.30 часот: Египет – Литванија

15.30 часот: Канада – Франција

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK