–>

Динамо Загреб на чекор до групите во Лига Европа, Ајакс го слави Кудус

dinamo-555.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Динамо Загреб направи голем чекор напред кон групите во Лига Европа, откако вечерва на дебито на новиот тренер Сергеј Јаќировиќ ја победија Спарта Прага со 3:1. Ајакс беше убедлив против Лудогорец на гости и славеше со 1:4.

Спарта Прага поведе во 39. минута со голот на Крејчи, но израмни Шпикиќ пред полувремето.

Дино Периќ во 59.минута ја најави победата на Динамо, а Лука Иванушец две минути обезбеди два гола предност пред реваншот во Чешка. Стефан Ристовски го одигра целиот меч.

Мохамед Кудус постигна хет-трик во Разград, а Броби дополни уште еден гол за Ајакс во триумфот од 1:4 против Лудогорец.

Карабах со 0:2 славеше во Љубљана кај Олимпија, додека Славија Прага со 2:0 го победи Днипро.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK