(Видео) Жоао Феликс им пресуди на „своите“ – Барселона го победи Атлетико

Telegram
WhatsApp
OK

Foto/ EPA

Барселона го победи Атлетико Медрид со 1:0 во дербито на голот во Примера. На „јорганџиите“ им пресуди нивниот играч Жоао Феликс во 28.минута. Португалецот сезонава како позајмен играч на Атлетико игра за Барселона. Покрај Феликс, херој на Каталонците е и младиот голман Ињаки Пења, во 93.минута имаше спектакуларна одбрана по слободниот удар на Депај, а во 93.минута во ситуација еден на еден го одбрани ударот на Кореа.

Барселона по 14 рунди е трета на табелата со 34 бода, четири помалку од Реал и Џирона, Атлетико со натпревар помалку има 31 бод. Барселона ги доби последните три натпревари против Атлетико, сите со резултат 1:0.

Интересен натпревар одиграа Барселона и Атлетико на „Монжуик“. Барса беше подобра во првиот дел, кога Феликс по лошата интервенција на Молина излезе сам пред Облак и рутински го совлада.

Вториот дел му припадна на Атлетико, чии фудбалери пропуштија неколку добри шанси да се вратат во натпреварот. Во овој период Барселона имаше шанса преку Рафиња (ја погоди стативата) и Левандовски чии лош чут заврши далеку крај голот.