(Видео) Заминува великанот кој сам си ги чисти копачките

Untitled-3-3.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТони Крос (34) го растажи фудбалскиот свет со објавата дека ќе се пензионира по Европското првенство.

Оваа вест ги истакна деталите кои ја одбележаа неговата блескава кариера, а најголем хит на интернет е снимката на која ги чисти копачките.

Иако заработува 22 милиони евра годишно и е една од најголемите ѕвезди на Реал Мадрид, Германецот отсекогаш бил скромен.

Никогаш не се однесувал како ѕвезда, никогаш не се преправал дека е важен, никогаш не сакал да се истакнува, ниту на теренот ниту надвор од него.

Сепак, многумина останаа шокирани кога првпат ја видоа снимката на која Крос ги чисти копачките.

Имено, додека повеќето фудбалери постојано ги менуваат копачките, Крос веќе 11 години го носи истиот модел, исклучиво во бела боја.

Станува збор за моделот „Adidas Adipure 11pro“, кои одамна не се во продажба, но германскиот производител ги прави само за Тони Крос.

Крос им остана верен на копачките и додека тие се распаѓаа, а кога го доби нивниот „последен модел во историјата“ толку се грижеше за нив што самиот се грижеше за нив.

Пред да се пензионира Крос го очекува финалето на Лигата на шампионите (1 јуни, Вембли) и Европското првенство (14 јуни – 14 јули, Германија).

Таму ќе го препознаеме по одличната игра и белите копачки.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK