(Видео) Закањи во 98.минута ја шокира Хрватска, Шпанија пресилна за Албанија

12324391.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАктуелниот европски првак Италија на нестварен начин избори место во осминафиналето на Европското првенство. Италија извлече реми 1:1 против Хрватска со голот на Закањи во 98.минута. Хрватска е елиминирана од ЕУРО 2024, исто како и Албанија која загуби од Шпанија 0:1.

Закањи е херојот на Италија, во 98.минута акцијата на Калафиори ја заврши со брилијантен гол.

Претходно Хрватска поведе со голот на Модриќ во 55.минута. Капитенот на Хрватска влезе во историјата на ЕП, со 38 години и 239 дена стана најстар стрелец. Една минута претходно Донарума му одбрани пенал на Модриќ.

Шпанија и со „втората“ постава немаше проблеми со Албанија. Едеен гол го реши победникот. Стрелец беше Феран Торес во 13.минута.

Шпанија ја освои Б групата со три победи, Италија е втора со четири, Хрватска освои два, а Албанија еден бод.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK