(Видео) Луда прослава на првиот европски трофеј на Олимпијакос

12264263.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГрчкиот фудбал конечно има клупски европски трофеј. Олимпијакос со победита над Фиорентина ја освои Конференциската лига. Навивачите на клубот од Пиреја на спектакуларен начин ја прославија оваа титула.

Натпреварот на стадионот „Аја Софија“ во Атина заврши со резултат 1:0. Стрелец на единствениот гол беше Мароканецот Ајуб Ел Каби во 117. минута.

Олимпијакос овој успех го постигна на стадионот на лутиот градски ривал АЕК, што дополнително ја нагласува важноста на овој историски момент за грчкиот фудбал, прв по 2004 година кога репрезентацијата стана сензационален шампион на Европа.

Погледнете како изгледаше прославата во Пиреја.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK