(Видео) Дончиќ и Ирвинг незапирливи, Далас на чекор до пласман во големото финалето

12258150.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДалас Маверикс една победа ги дели од пласман во големото финале во НБА лигата. Третиот меч од финалето на Западот, прв на домашен терен, го доби со 116:107.

Далас со серијата 14:3 дојде на победа од пласман во првото конференциско финале по пауза од 13 години. Ниту еден тим во досегашните 154 серии не испуштил предност од 3-0. Само четири тима успеале да изедначат на 3-3 но не и да ја добијат „мајсторката“.

Маверикс ги предводеа Лука Дончиќ и Кајри Ирвинг, двајцата постигнаа по 33 поени, Дончиќ додаде седум скока, пет асистенции и исто толку украдени топки, додека Ирвинг имаше три скока, четири асистенции и една украдена топка.

На спротивната страна најефикасен беше Ентони Едвардс со 26 поени, Мајк Конли постигна 16, Џејден МекДаниелс поен помалку, а Карл-Ентони Таунс и Наз Рид постигнаа по 14 поени.

Четвртиот натпревар на програмата е во среда од 2.30 часот по средноевропско време, домаќин ќе биде Минесота.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK