(Видео) Австрија пред фаворитите Франција и Холандија ја освои Д групата

12326262.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПопладнево на Европското првенств во Германија ја добивме разрешницата во Д групата. Неочекувано, првото место го освои Австрија, пред Франција и Холандија. Полска уште во претходното коло испадна од ЕП.

Попладнево Австрија ја победи Холандија со 3:2 (1:0), а Франција и Полска ремизираа 1:1 (0:0).

Австрија, ја надигра Холандија, одлично го отвори натпреварот, почетниот притосок резултираше со автоголот на Мален во шестата минута.

Најдобрата шанса ја имаа Холанѓаните преку Дониел Мулен во 23. минута, кој можеше да се искупи за автогол, но неговиот удар заврши покрај десната статива.

Само што започна вториот дел, Холандија израмни. Симонс повлече од средината и додаде до Гакпо, кој фантастично ја заврши акцијата и го израмни резултатот. Австрија повторно поведе само 13 минути подоцна. Грилич се проби по левата страна, упати центаршут, а Шмид со глава ја упати топката во голот за ново водство.

Ново израмнување имаше во 75. минута. Депај одлично го искористи додавањето на Вегертс и израмни, а Сабицер само пет минути подоцна и донесе нова предност на Австрија.

Во Дортмунд, Франција одигра уште еден просечен натпревар. Не помогна ниту Мбапе, кој со маска го одигра целиот натпревар.

Првата шанса ја имаше Полска. Пјотр Зиелински шутираше од 18 метри, Мењан одбрани. После тоа Франција се ослободи од притисокот, па одлични шанси имаа Ернандез и Дембеле, но Скорупски беше одличен на голот во текот на целиот натпревар.

Мбапе, потоа имаше две стопроцентни шанси кои ги одбрани Скорупски.

На почетокот на вториот дел Скорупски повторно доби еден дуел со Мбапе.

Во 55. минута Дембеле се проби по десната страна, Јакуб Кивиор го фаулираше и судијата досуди пенал. Мбапе ја презеде одговорноста, шутираше и го постигна својот прв гол на Европското првенство.

Полска доби пенал во 77. минута. Левандовски го промаши пеналот, но судијата го повтори извршувањето, бидејќи Мењан беше излезен од гол-линијата. Вториот пат полскиот голгетер не погреши и и донесе бод на полската репрезентација.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK