–>

(Видео) Астон Вила го декласира Хибернијан, без победник во Трнава

12345.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Фудбалерите на Астон Вила убедливо го совладаа тимот на Хибернијан на гости во Единбург во првиот плејоф натпревар за пласман во фазата по групи во Конференциската лига.

Астон Вила во Единбург ја оправда улогата фаворит, го декласира Хибернијан со 5:0. Хет-трик постигна Оли Воткинс.

Воткинс, гпчпвоте ги постигна во 17., 33. и 48. минута ја погоди мрежата на 38. годишниот Дејвид Маршал.

По еден гол постигнаа Леон Бејли во 42. минута и Даглас Луиз од пенал во 74. минута.

Реваншот на 31. авуст на Вила парк ќе биде само формалност.

Вечерва се одигра уште еден натпревар од плејофот за Конференциската лига – Спартак Трнава и Днипро 1 одиграа нерешено 1:1. Гостите од Украина го завршија натпреварот со дури двајца играчи помалку. Еден играч им беше исклучен по само пет минути игра, а во 89.минута останаа со двајца помалку на теренот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK