Уште една шлаканица за Ѓоковиќ, елиминиран од Махач во полуфиналето во Женева

12251414.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНовак Ѓоковиќ уште еднаш ги разочара своите навивачи. Најдобриот светски тенисер испадна во полуфиналето на турнирот од серијата 250 во Женева. Јиржи Махач го порази Ѓоковиќ со 6:4, 0:6, 6:1. И покрај та што не играше на многу турнири од почетокот на сезоната, нестварно звучи податокот дека Ѓоковиќ се уште играл финале во 2024 година.

Српскиот тенисер оваа сезона не игра на своето препознатливо ниво. Три полуфиналиња на Австралија опен, во Монте Карло и во Женева, не се резултатите на кои е навикнат Новак, кој во лоша форма ќе пристигне во Париз, каде во понеделник ќе започне вториот Грен слем сезонава, Ролан Гарос, а накој Ѓоковиќ ја брани титулата.

Чехот Јиржи Махач ја забележа најголемата победа во кариерата. Ги искористи сите грешки и подароци што му ги сервираше Ѓоковиќ.

Ѓоковиќ имаше комтни 4:1 во првиот сет кога влезе во „црна дупка“, Махач освои пет гема во низа и го освои првиот сет.

Во вториот се „појави“ вистонскиот Ѓоковиќ, го збриша противникот со 6:0, за во третиот повторно да падне во летаргија. Го освои првиот гем, а потоа Махач доби шест гема во низа и се пласира во финалето.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK