Тухел му ја честиташе титулата на Баер

Откако извиси за Кепа, Баерн тргна по голманот на Севилја
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Тренерот на Баер, Томас Тухел, се помири со губење на титулата по поразот од Борусија, Дортмунд (0:2) во саботата во Минхен.На седум кола пред крајот актуелниот шампион заостанува зад лидерот Леверкузен со огромни 13 бода и Тухел е свесен дека таа предност ќе биде невозможно да се анулира.

Во исто време, по пресврт, Баерн го совлада Хофенхајм со 2:1 и ја продолжи сезоната од соништата.

На прашањето дали Баерн ја загуби трката за титулата со поразот од Борусија, Тухел рече:

„Очигледно дека е“, изјави тренерот на Баварците, а потоа додаде:

„По денешниот натпревар веќе нема потреба да се бројат бодовите. Која е разликата сега? Честитки за Леверкузен“.

Баер во саботата го доживеа првиот пораз од Борусија на „Дер класикер“ на домашен терен од 2019 година.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK