„Тoj веќе не е Михаел Шумахер што го знаеме од Ф1“

„Тoj-веќе-не-е-Михаел-Шумахер-што-го-знаеме-од.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот директор на Ферари, Жан Тод изјави дека неговиот пријател Михаел Шумахер повеќе не е Михаел Шумахер што го знаеме од Формула 1.

Седумкратниот светски шампион и еден од најдобрите возачи во историјата на Формула 1, Михаел Шумахер, доживеа тешка повреда на главата на скијање на 29 декември 2013 година.

Шест месеци беше во индуцирана кома, од која беше разбуден во јуни 2014 година, а во септември истата година беше пуштен на домашно лекување и оттогаш нема информации за неговата состојба.

За Шумахер се грижи неговата сопруга Корина и медицинскиот персонал во нивниот дом на Женевското езеро.

Тод беше директор на Ферари кога Шумахер освои пет последователни шампионски титули од 2000 до 2004 година и двајцата се пријатели.

„Мајкл е тука, па не ми недостига. Но, тој едноставно не е Мајкл што го знаеме. Тој е поинаков, за него прекрасно се грижат неговата сопруга и децата кои го штитат. Тој сега е поинаков и јас ја имам привилегијата да споделам моменти со него. Тоа е се може да се каже“, изјави Тод за весникот „Лекип“.

„За жал, судбината го снајде пред 10 години. Тој повеќе не е Мајкл кој го знаевме во Формула 1“, додаде Тод.

Шумахер е еден од најуспешните возачи во историјата на Формула 1 со седум титули (1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004), 91 победа и 155 пласмани на подиумот.

Семејството ја чува неговата приватност, па дури и многу пријатели и роднини не ја знаат неговата состојба.

Во документарен филм емитуван на Нетфликс во 2021 година, Корина Шумахер рече дека Михаел оди на рехабилитација и „дека сега е поинаков, но дека е тука“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK