Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Рим

gjokovic
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го победи Британецот Камерон Нори во четвртото коло на Мастерсот во Рим со 6:3 и 6:4. Времетраењето на натпреварот беше 1 час и 30 минути.

Светскиот рекет број 1 Ѓоковиќ сервираше три аса, направи 3 двојни грешки и реализира 3 брејк топки од шест шанси. Нори кој е 13-ти на светската ранг-листа, забележа четири аса, една двојна грешка и една реазирана брејк топка од две можности.

Во четвртфиналето на турнирот Ѓоковиќ ќе игра со победникот од мечот Алексеј Попирин (Австралија) – Холгер Руне (Данска).

Наградниот фонд на турнирот изнесува 7,7 милиони евра.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK