Струга Трим Лум со победа над Шкупи ја завери шампионската титула

fk struga
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Новиот македонски фудбалски шампион Струга Трим Лум го победи досегашниот првак Шкупи со 2:1 попладнево во дербито на последното, 33. коло од Првата лига.

 

Резултати на другите денешни средби:
Академија Пандев – Силекс 2:2
Скопје – Брегалница 1:2
Победа – Тиквеш 1:4
Работнички – Шкендија 1:2.

Слободна во ова коло беше екипата на Македониоја ЃП.

 

Конечна табела: Струга 68 бодови, Шкупи 58, Шкендија 57, Силекс 48, Брегалница 41, Тиквеш 40, Македонија ЃП 39, Работнички 37, Академија Пандев 28, Скопје 22, Победа 13.

Струга е нов шампион, Победа испаѓа од лигата, Скопје ќе игра бараж за опстанок против Вардар.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK