Србија и наредната сезона со два тима во Евролигата

Crvena-zvezda-Partizan-Nikola-Topic.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕвролигата објави 18 екипи кои ќе бидат учесници во Евролигата за следната сезона.

Српските клубови Црвена звезда и Партизан ќе играат во Евролигата следната сезона.
Тука е и победникот на Еврокупот, Париз за чие учество често се шпекулираше, а меѓу 18. клуба ја нема Валенсија.

По собранието на клубовите на сопствениците на Евролигата во понеделникот беше официјализирано кои 18 клубови следната сезона ќе се натпреваруваат во елитното натпреварување.

Клубовите кои добија покани за настап, покрај Црвена звезда и Партизан, тоа се Алба и Виртус Болоња ќе треба да платат по милион евра за настап во Евролигата.

Како што стои во соопштението од Евролигата, во сезоната 2024/2025 ќе играат: Алба, Анадолу Ефес, Монако, Басконија, Црвена звезда, Олимпија Милано, Барселона, Баерн, Фенербахче, Асвел, Макаби, Олимпијакос, Панатинаикос, Париз, Партизан, Реал, Виртус и Жалгирис.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK