–>

Шарл Леклер ја презеде одговорноста за инцидентот

leclerc.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Шарл Леклер претрпе тежок судир во третата етапа од квалификациите за Големата награда на Холандија и ќе мора да стартува како деветти на утрешната трка, со која продолжува сезоната во Формула 1 по едномесечната летна пауза.

Тој влезе пребрзо во деветтиот свиок и не можеше да го контролира болидот на повлажниот дел од патеката. Тоа доведе до силен удар во заштитната ограда.

По сесијата, Леклер ја презеде вината за инцидентот, кој создаде многу работа за механичарите на Ферари. Многу е веројатно дека тие исто така ќе мора да го сменат менувачот, што може да резултира со казна од пет места, бидејќи Леклер веќе ги искористи своите дозволени четири преноси за сезоната.

„Требаше да ги видам снимките од тимот бидејќи не направив ништо поразлично од нормалното. Овој викенд болидот е многу тежок за возење. Мораме да се обидеме да се подобриме што е можно побрзо. Сега е многу тешко да се разбере и предвиди однесувањето на болидот. Во свиоците 9 и 10 имаме проблеми уште од првиот круг вчера. Уште тогаш знаевме дека тоа се двата свиоци на кои треба да се фокусираме, но досега не најдовме ништо. За денеска немам оправдување. Го возев болидот и згрешив, но морам да кажам дека овој викенд болидот е многу тежок за возење“, изјави Шарл Леклер.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK