Селта доби нов тренер

677z381_sel1278-413-4.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФудбалскиот клуб Селта го назначи Клаудио Хиралдез (36) за нов тренер. Хиралдез дојде на местото на Бафа Бенитез, кој доби отказ во понеделникот.

Клаудио Хиралдез поранешен тренер на Б тимот и поранешен предводник на младинскиот тим на клубот од Виго. Тој потпиша договор до крајот на сезоната.

Како играч мина низ академијата на Реал, но не доби шанса во првиот тим не успеа да се наметне ниту во Атлетико. Професионалната кариера ја мина пониските рангови на шпанскиот фудбал.

Тренерската кариера ја започна во 2015 година, во Селта прв пат самостојно ќе работи во сениорска конкуренција.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK