Ивановиќ: Ако влезе Дубаи тогаш нема да ја викаме Евролигата

Dusko-Ivanovic-Baskonia.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТренерот на Басконија, Душко Ивановиќ во интервју за „Ел Корео“ го коментираше потенцијалното учество на Дубаи во Евролигата.

Во тек се состаноци, преговори и договори, како со Евролигата, така и со АБА лигата, за влезот на Дубаи во овие две натпреварувања.

Извесно е дека Дубаи од наредната сезона ќе се натпреварува во АБА лигата и во Еврокупот, што ќ му биде подготовка за влез во Евролигита.

Ивановиќ има јасен став за Дубаи.

„Има позитивни и негативни страни. Се чини дека се оди кон тоа дека ќе играат. Ќе биде добро ако донесе квалитет во натпреварувањето. Но, тогаш веќе нема да се викаме Евролига. Мора да најдеме друго име за натпреварувањето“, рече Ивановиќ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK