Се огласи мајката на Боатенг: Мојот син со години злоставува жени

8219902-60589.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМајката на поранешниот германски репрезентативец Џером Боатенг тврди дека нејзиниот син со години злоставувал жени.

Светскиот шампион со Германија во 2014 година пред неколку години беше осуден за насилство врз жена. То мораше да плати парична казна од 1.800.000 евра.

Пресудата беше донесена само седум месеци откако Касија Ленхарт (25) изврши самоубиство, една недела по завршувањето на нејзината бурна двегодишна врска со Боатенг.

„Дер Шпигел“ сега ги објави зборовите на мајката на Боатенг, Мартина.

„Мојот син со години психички и физички малтретира жени. Сега Касија Ленхарт си го одзеде животот, а тој сè уште не се соочува со последиците за неговото однесување“, напишала неговата мајка во писмото до адвокатите во 2021 година.

Форензичката анализа и форензиката на телефонот покажаа дека Ленхарт била злоставувана пред да си го одземе животот.

Набрзо се огласија адвокатите на Боатенг кои негираа сè, вклучително и фактот дека Џером физички ја нападнал својата поранешна девојка.

Инаку, споменатата казна од 1.800.000 евра, која требаше да и ја плати на поранешната сопруга, судот ја поништи, а ново судење беше закажано за 14 јуни во Минхен.

Инаку, Боатенг најголемиот успех го имаше со Баерн, а потоа играше за Лион. Во моментов е член на Салернитана.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK