–>

Рекордни 24 трки во мото ГП-календарот за 2024 година

Рекордни-24-трки-во-мото-ГП-календарот-за-2024-година.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЧелниците на Мото ГП шампионатот го објавија прелиминарниот натпреварувачки календар за 2024 година.

Според календарот ќе се возат рекордни 22 трки., односно две повеќе од оваа сезона.

Борбите за титулата во сите три класи треба да стартуваат на 10 март во Катар, додека последната закажана трка е онаа во Валенсија на 17 ноември.

Помеѓу овие две трки треба да се возат: Португалија, Аргентина, Америка, Шпанија, Франција, Шпанија (Каталонија), Италија, Казахстан, Холандија, Германија, Велика Британија, Австрија, Шпанија (Арагорн), Сан Марино, Индија, Индонезија, Јапонија, Австралија, Тајланд и Малезија.

Foto/ EPA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK