Реал го демантираше Анчелоти, ќе игра на Светското првенство

skysports-carlo-ancelotti-real-madrid_6567821.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФудбалскиот клуб Реал Мадрид ја демантираше изјавата на тренерот Карло Анчелоти, кој за „Ил Џорнале“ рече дека клубот нема да настапи на Светското клупско првенство во 2025 година.

Клупскиот Мундијал, наредната година ќе се игра во нов формат, со 32 клуба и треба да биде генерална проба за Светското првенство кое во 2026 ќе го организираат САД, Мексико и Канада.

„ФИФА може да заборави на тоа. Клубовите не сакаат да го играат ова натпреварување. Еден натпревар на Реал вреди 20.000.000 евра, а ФИФА сака да не „награди“ со таа сума за целиот турнир. Негативно! Покрај нас уште неколку клубови ќе ја одбијат поканата“, откри Анчелоти.

Реал Мадрид излезе со соопштение во кое го демантираше Карло Анчелоти и наведува дека ќе игра на претстојното Светско клупско првенство.

Во официјалното соопштение се наведува дека учеството на Реал Мадрид во споменатото натпреварување не е доведено во прашање.

Сè уште не се познати имињата на сите 32 клуба кои треба да играат на Светското првенство, но покана имаа Реал Мадрид, Челзи, Манчестер сити, Баерн, ПСЖ, Интер, Порто, Бенфика, Борусија Дортмунд, Јувентус, Атлетико Мадрид, Салцбург, Палмеирас, Фламенго, Флуминенсе, Монтереј, Пачука, Ал Хилал…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK