Никола Јокиќ на списокот на Србија за Олимписките игри

Jokic-Serbia-National-Team-1040x572-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСрпскиот селектор Светислав Пешиќ го објави списокот со 16 имиња на играчи за Олимписките игри во Париз. На спиското се наоѓа и актуелниот МВП во НБА лигата, Никола Јокиќ.

Српскиот селектор објави нешто поширок список од 16 имиња, кој во наредниот период ќе биде скратен. На спиското се: Василије Мициќ, Алексеј Покушевски, Богдан Богдановиќ, Никола Јовиќ, Никола Јокиќ, Владимир Лучиќ, Марко Гудуриќ, Вања Маринковиќ, Огњен Добриќ, Филип Петрушев, Никола Милутинов, Душан Ристиќ, Алекса, Дејвидгнјенц, О. Плавшиќ.

Почетокот на собирот на репрезентацијата е закажан за 24 јуни. Првите тестови зад затворени врати се на 5. и 7. јули против Холандија и Турција.

Српската репрезентација првиот официјален пријателски натпревар ќе го одигра на 12. јули против Франција во Лион. Потоа се оди во Абу Даби, каде Србија ќе се соочи со Австралија на 16. јули и со тимот на САД еден ден подоцна.

Потоа следува враќањето во Србија и дуелот со Јапонија на 21. јули во белградска Арена.

Србија на ОИ ќе биде во групата Ц на Олимпијадата, заедно со САД, Јужен Судан и најдобрата селекција од квалификацискиот турнир во Порторико, на кој покрај домаќините ќе учествуваат Мексико, Брегот на Слоновата Коска, Литванија, Италија и Бахреин.

Србија ОИ ќе ги отвори меч против американскиот дрим тим на 28. јули во Лил.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK