Раниери оди во заслужена пензија

4a317382-c0bb-11ed-965d-0210609a3fe2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИталијанскиот тренер, Клаудио Раниери (72) заминува во пензија по крајот на сезоната. Раниери сезонава успеа да избори опстанок во Серија А со Каљари.

Раниери е творец на веројатно најголемата сензација на модерниот фудбал.

Со Лестер во 2016 година ја освои Премиер лигата, што е најголемиот успех во неговата кариера. Покрај тоа, со Валенсија го освои Суперкупот на Европа (2004) и Купот на Шпанија (1998). Со Фиорентина го освои и Купот на Италија и Суперкупот (сезона 1995/1996).

Интересно, Раниери ја освои втората италијанска лига со Фиорентина во 1994 година, втората француска лига со Монако во 2013 година, а со Каљари го освои првиот трофеј – третата италијанска лига во далечната 1989 година.

Во својата 38-годишна тренерска кариера ги водеше и Рома, Ватфорд, Сампдорија, Фулам, Нант, Интер, Јувентус, Парма, Челзи, Атлетико Мадрид и Наполи. Тој беше селектор на Грција во 2014 година, но репрезентацијата ја водеше само четири натпревари, на кои освои само еден бод.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK