–>

Петмина фудбалери ќе ги продолжат договорите со Реал

Откако извиси за Кепа, Баерн тргна по голманот на Севилја
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРеал Мадрид, до крајот на овој месец, ќе им ги продолжи договорите со петмина свои фудбалери, пренесуваат шпанските медиуми. Нови повеќегодишни договори ќе добијат Бразилците Родриго, Винисиус Жуниор и Едер Милитао, односно Едуардо Камавинга и Феде Валверде.

На сите ќе им биде покачена платата и секој од нив ќе има отштетна клаузула во висина од една милијарда евра.

Винисиус ќе добие договор до јуни 2027, а останатите до јуни 2028 година. Реал една година работеше на продолжување на договорите со споменатите играчи, а сега конечно е постигнат договор со сите.

„АС“, наведува и дека на крајот на сезоната ќе се размислува што да се прави со играчите над 30 години. Тука најмногу се мисли на Лука Модриќ и Тони Крос чии договори истекуваат на крајот од сезоната.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK