–>

Поради допинг: Гомез е суспендиран на две години

Поради-допинг-Гомез-е-суспендиран-на-две-години.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСветскиот првск од Катар со аргентинската репрезентација, Алехандро Папу Гомез е суспендиран на две години поради позитивен допинг тест, кој е предизвикан од употреба на детски сируп.

Информацијата прв ја објави шпанскиот „Релево“, кој дознава дека играчот од средниот ред паднал на допинг тест додека бил играч на Севилја, во ноември минатата година.

Алехандро тврди дека свесно не внесувал забранети супстанци, туку дека позитивниот резултат го предизвикал тоа што неколку дена пред тестот по грешка конзумирал сируп за кашлица наменет за деца.

Гомез за Аргентина играше 17 пати, а беше дел од тимот кој го освои трофејот наменет за победникот на Светското првенство минатата зима во Катар.

35. годишниот фудбалер од неодамна е член на Монца, а освен за Севилја настапуваше и за Арсенал Саранди, Сан Лоренцо, Катанија, Металист и Аталанта.

Во текот на кариерата одигра 654 натпревари, со учинок од 118 голови и исто толку асистенции.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK