Осминафинални двојки на КАН, домаќинот го доби најтешкиот противник

fudbal_32423432423
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Заврши фазата по групи на Африканскиот куп (КАН). Место меѓу најдобриот 16 избори и домаќинот Брегот на Слоновата коска. Резултатите од последното коло во Ф групата и овозоможија на домашната репрезентација да влезе во нокаут фазата како една од четирите најдобри третопласирани селекции. 

Брегот на Слоновата коска во групата А забележа една победа и два порази, поради што Сојузот го отпушти селекторот Жан-Луј Гасет. До крајот на КАФ репрезентацијата ќе ја предводи Емерсе Фае.

Во осминафиналето Брегот на Слоновата коска го доби најтешкиот противник, бранителот на титулата Сенегал.

Освен овој натпревар, на КАН ќе има уште едно дерби во осминафиналето. Тоа е дуелот меѓу Нигерија и Камерун, а интересена може да биде и пресметката меѓу Мароко и Јужна Африка.

Осминафинални двојки на КАН Паровите се следни:

Ангола – Намибија
Нигерија – Камерун
Екваторијална Гвинеја – Гвинеја
Египет – ДР Конго
Зеленортски острови – Мавританија
Сенегал – Брегот на Слоновата коска
Мали – Буркина Фасо
Мароко – Јужна Африка

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK