–>

Нов скандал во Јувентус, играч се соочува со тригодишна забрана за обложување

Нов-скандал-во-Јувентус-играч-се-соочува-со-тригодишна-забрана.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНема крај на проблемите во фудбалскиот клуб Јувентус. Откако Пол Погба беше обвинет за допинг, суспензија му се заканува на уште еден играч. Италијанските медиуми открија нова афера во Јувентус, наводно Николо Фаџоли се обложувал на нелегални платформи, што е забрането со италијанските закони.

Коцкањето не е кривично дело, забрането е обложување во обложувалници кои не се овластени од италијанската влада, а уште полошо, забрането е да се обложуваат професионални фудбалери, учесници на натпревари достапни за обложување.

Истрагата против Фаџоли ја покренал државниот обвинител Мануел Педрота, а играчот на Јувентус е под лупа веќе неколку месеци. Со постапката се запознаени и адвокатите на Јувентус, а сега останува да се утврди дали Фаџоли е виновен.

Фаџоли на коцка ја става неговата кариера. Доколку биде прогласен за виновен би можел да биде суспендиран од професионалниот фудбал дури три години.

Инаку, оваа сезона Фаџоли почна да добива се повеќе шанси кај Макс Алегри, одигра шест натпревари и забележа една асистенција во Серија А.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK