Натурализираниот Македонец Тиодор ја засили Басконија

Натурализираниот-Македонец-Тиодор-ја-засили-Басконија.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЏордан Тиодор по пауза од шест години повторно ќе игра во Евролигата. Поранешниот македонски репрезентативец потпиша договор со Басконија.

Тиодор во Басконија дојде како замена за повредениот плејмејкер Крис Чиоза. Неколку натпревари шпанскиот тим на плејмејкерската позиција го имаше само Коди Милер Мекинтаер.

Џордан Тиодор е искусен бек, но прашање е како ќе се снајде во Евролигата, бидејќи во кариерата најчесто играше во Еврокупот и Лигата на шампионите на ФИБА.

кој исто така е способен да постигне многу поени, но досега најмногу беше најдобро во натпреварувања како Еврокупот и Лигата на шампионите.

Тиодор во Басконија дојде од француски Метрополитен имаше просек од 13 поени. Во кариерата играше за Франкфурт, Самара, Венеција, Уникс, Бешикташ, АЕК, додека единствената евролигашка сезона ја има во дресот на Армани.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK