Натпревар на познатиот „Вестфален“

iduna-p.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГерманија против Данска ќе бара пласман во четвртфиналето на Европското првенство.

Данска сепак ќе бара шанса за победа за да покаже дека е способна за висок пласман и за крај на турнирот.

Досега, гледајќи ја групната фаза, Данците не изгледаа многу убедливо. Забележаа три реми дуели со Англија, Словенија и Србија, го освоија второто место во групата Ц и се пласираа во нокаут рундата.

Натпреварот ќе се игра на познатиот „Вестфален“ кој од 2005 година го носи името „Сигнал Идуна Парк“ и „БВБ Стадион Дортмунд“ за време на Европското првенство.

Тој е еден од најпознатите и најпрепознатливите стадиони во светот благодарение на „Жолтиот ѕид“ и исклучителната атмосфера што ја создаваат навивачите на Борусија.

Енергичниот и добредојден Дортмунд се наоѓа во центарот на Северна Рајна-Вестфалија. Фудбалот игра важна улога во срцата и животите на повеќе од 600.000 жители.

Спортот и културата се главните адути на Дортмунд.

Некогаш високата зграда на локалната пиварница, сега е центар на уметноста и креативните индустрии што продолжува да ги плени посетителите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK