–>

Најплатените 10 во светот: Еден игра во Европа, еден во САД, дургите во Саудиска Арабија

maxresdefault-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Францускиот весник „Паризијен“ ја објави ревидираната листа на најплатените светски фудбалери. Само еден од десетте најплатени во светот игра во Европа.

Според договорите што ги имаат со своите клубови „Паризијен“ ја направи оваа листат. Забележливо е дека приматото го презедоа играчите кои настапуваат за клубовите од Саудиска Арабија.

Во првите десет еден игра во Европа, а еден во САД. Разбирливо е дека секој знае за кого станува збор – Килијан Мбапе (ПСЖ) и Лионел Меси (Интер Мајами).

ги објави десетте најдобро платени фудбалери во светот, земајќи ја предвид само заработката која играчите ја заработуваат на сметка на договорите со своите клубови.

Првото место на листата го делат поранешните соиграчи од Реал Мадрид, Кристијано Роналдо и Карим Бензема. Ал Наср и Ал Итихад за нивните услуги годишно издвојуваат 200 милиони евра.

Третото и четвртото место се резервирани за Нголо Канте, соиграчот на Бензема од Ал Итихад и Нејмар, кој штотуку пристигна во Саудиска Арабија откако потпиша договор со Ал Хилал. Канте и Нејмар договорориле годишни плати од 100 милиони евра.

Со година плата од 70 милиои евра, на петтото место е Мбапе, а зад него со 45 милиони евра е Меси.

Листата ја затвораат Садио Мане (40 мил. Ал Наср), Џордан Хендерсон (40, Ал-Етифак), Ријад Махрез (35, Ал Ахли) и Калиду Кулибали (30 Ал Хилал).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK