–>

Леонардо Бонучи ќе игра за Унион Берлин во ЛШ

bonucci-union-berlin.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Германскиот бундеслигаш Унион Берлин го објави потписот на легендарниот дефанзивец на Јувентус, Леонардо Бонучи на слободен трансфер. 36-годишниот ветеран потпиша договор со германскиот клуб до следното лето, со опција за продолжување на уште една година.

Унион Берлин и „бјанконерите“ се договорија дека нема да има трансфер, Германците ќе го платат најголемиот дел од платата на играчот, која е 3,5 милиони евра годишно, а за останатото помага Јувентус.

Ова лето стана јасно дека Бонучи повеќе да игра за Јувентус и фудбалерот реши да замине и покрај тоа што имаше договор до 2024 година.

Нивниот историски настап во Лигата на шампионите ќе биде во групата против Наполи, Реал Мадрид и Брага.

Бонучи за Јувентус одигра 502 натпревари и постигна 37 гола. Тој е деветкратен шампион во Серија А, четирикратен освојувач на Купот на Италија, како и европски шампион со Италија на ЕВРО 2020 година.

„За мене е посебно што за првпат во кариерата направив чекор во странство. Во Унион имам можност да продолжам да играм на највисоко ниво и со моето искуство да го поддржувам тимот на неговиот пат низ три тешки натпреварувања. Гледам напред кон оваа нова станица во мојата кариера“, изјави Леонардо Бонучи за клупската веб-страница на Унион Берлин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK