–>

Ларкин со лута реакција откако Турците го казнија поради неиграње за репрезентацијата

F4e6pvvXwAAdjOU.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Турската кошаркарска репрезентација реши да ги казни своите двајца натурализирани репрезентативци, Скоти Вилбекин и Шејн Ларкин за одбивање да играат, откако загубија во претквалификациите за Олимпијадата во Париз од Франција. По суспензијата од пет меча во турскиот шампионат и финансиската казна од 3.140 евра со лута реакција се јави Ларкин.

„Долго време молчев за ситуацијата во репрезентацијата ова лето поради респектот кој го имам кон играчите кои напорно работеа и се подготвуваа за квалификциите, но сега морам да кажам нешто, бидејќи се покажа огромно непочитување кон мене. Вистина е дека ме повикаа на тренинг-кампот иако знаеја дека имам повреди и дека е ризично да играм. Бев во САД на рехибилитација, а од репрезентацијата ме повикаа да го скенираат моето колено. Се вратив во Истанбул и тука лекарите кажа дека не треба да форсирам. Секогаш сум бил благодарен за шансата која ја добив во Турција и зборував со луѓетео од федерацијата, но тажно е што ме фрлаат под автобус кога делував само да не го ризикувам моето здравје. Турција е мојата втора татковина и ќе остане така“, пишува Ларкин на социјалните мрежи.

View this post on Instagram

A post shared by Shane Larkin (@shanelarkin)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK