–>

Ла лига ќе го спонзорира велшкиот клуб со најдолго име на светот

Ла-лига-ќе-го-спонзорира-велшкиот-клуб-со-најдолго-име.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Шпанската Ла лига ќе го спонзорира велшкиот селски клуб со најдолго име на светот, бидејќи кратенката е „ЛЛ“ и таа ќе биде на предниот дел на дресовите на клубот.

Клубот со официјално име: „Clwb Pêl Droed Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch Football Club“, или „нагалено“ Ланфаирпел, доаѓа од островот Енгсли и игра во Првата дивизија на Лигата на брегот на Северен Велс, или петта лига по ранг и во 2024 година ќе ја прослави 125-годишнината од своето постоење. Селото исто така доби нов знак “Welcome to Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch” со петте „ll“ заменети со новото лого на Ла лига.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK