Капитенот на Џирона ќе биде првото засилување за Баер Леверкузен

2131112486.0.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБаер Леверкузен во голем стил, без пораз, ја освои двојната круна во Германија. чаби Алонсо, реши да остане во Леверкузен во наредната сезона и според германските медиуми го договорил првото засилување. Нов член на Баер ќе стане капитенот на Џирона, Алеиш Гарсија.

Шпанецот оваа сезона експлодираше и беше еден од предводниците на тимот кој обезбеди историски пласман во Лигата на шампионите.

Гарсија беше поврзуван и со Барса, но Чаби Алонсо ја искористи нерешителноста на Каталонците.

Алонсо, лично побарал од клупските челници да го доведат 26-годишниот играч за врска, кој е по негов вкус, бидејќи игра во двата правци.

Отштетата нема да надмине 20 милиони евра.

Алеиш Гарсија оваа сезона одигра 40 натпревари, постигна три гола и забележа шест асистенции.

Инаку, Алеиш Гарсија пристигна во Џирона во летото 2021 година како слободен играч од Еибар. Помина низ академијата на Манчестер сити, а играше во Џирона на почтокот на кариерата на позајмица. Подоцна замина на позајмица во Мускрон и Динамо Букурешт.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK