Херојот на Дортмунд нема да игра на ЕУРО 2024

1684936921382_649ac883-e95d-4d83-b29c-1ecf74f988ea.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМатс Хумелс (35) игра одлична сезона во Борусија Дортмунд. Тој е еден од најзаслужните за пласманот во финалето на Лигата на шампионите.

Хумелс оваа сезона на 38 настапи има четири гола и асистенција во 2.752 минути игра.

И покрај добрата форма, Хумелс нема да игра за Германија на претстојното Европско првенство.

Еден месец пред почетокот на турнирот, Фабрицио Романо дека селекторот Јулијан Нагелсман решил да го изостави од спискот светскиот шампион од 2014.

Наместо Хумелс, на списокот е играчот на Ајнтрахт, Робин Кох.

Хумелс има 78 настапи и пет гола за националниот тим. Последен пат за Германија настапи на 21 ноември 2023 година во поразот од Австрија со 2:0 во пријателски натпревар.

Германија го отвора ЕУРО 2024 против Шкотска на 14 јуни, а во групата се уште и Швајцарија и Унгарија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK