–>

Гвардиола: Ја мразам „тики-така“

Гвардиола-Ја-мразам-„тики-така.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМенаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола изјави дека ја мрази популарната „тики-така“.

Многумина веруваат дека системот „тика-така“е филозофија и идеја на Јохан Кројф, која Пеп Гвардиола започна да ја имплементира две децении подоцна, кога ја презеде Барселона.

До денес „тика-така“ е синоним за системот на Гвардиола, но тој не се согласува и вели дека го мрази тој стил на игра.

„Мразам „тика-така“. Значењето на „тика-така“ е да ја додаваш топката без да имаше цел. Бесмислено е. Не верувајте кога ќе ви кажат дека Барса играла „тики-така“. Тајната е дека ние ја преоптовариме едната страна од теренот, да го извлечеме ривалот, за другата да биде поотворена и послаба за нашиот напад“, изјави Пеп Гвардиола.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK