Грција убедлива против Словенија

luka.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКошаркарите на Грција ја совладаа Словенија со резултат 96:68 во полуфиналето на квалификацискиот турнир за Олимписките игри во Пиреја.

Веќе по воведните две и пол минути и серијата 9:0 со која Грција го отвори натпреварот, беше јасно дека Словенија тешко ќе стигне до финалето.

Словенците кратко се мачеа во првиот дел, но избраниците на Димитрис Итудис имаа 18 поени разлика пред почетокот на вториот период.

Грција шутираше многу подобро, играше поцврста одбрана и не му дозволи на Дончиќ да игра.

Втората и третата четвртина поминаа во изедначена битка, а Словенија никако не успеа да ја надмине разликата и да го направи натпреварот поинтересен.

Нерешениот резултат беше прекинат на почетокот на последната четвртина, кога Грција дојде до недостижна предност со нова голема серија.

Најефикасен во победничкиот тим беше Томас Волкуп со 19 поени. Василејос Толиопулос додаде 17 поени, а Јанис Адетокумбо 13 поени.

Дончиќ ја предводеше Словенија со 21 поен, додека Џош Ниебо додаде 17.

Грција во финалето ќе се сретне со победникот од дуелот меѓу Хрватска и Доминиканската Република

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK