Англија доминантна во меѓусебните дуели со Швајцарија

3-2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШвајцарија за прв и последен пат ја победи Англија (2:1) во далечната 1981 година во квалификациите за Светското првенство во Шпанија.

Потоа тие се сретнаа десет пати на ист терен (вклучувајќи три пријателски).

Англичаните седум пати беа подобри, а три дуели завршија без победник.

Последниот натпревар го одиграа во јуни 2019 година во Гимараеш, Португалија, каде се изборија за третото место во Лигата на нации.

По 120 минути фудбал без голови, Англија победи на пенали.

Ждрепката често ги испраќаше Англија и Швајцарија во иста група во квалификациите за големите натпреварувања, но нивните патишта ретко се вкрстуваа на завршните турнири на Европските и Светските првенства – само три пати.

Еднаш на Светското првенство во 1954 година, чиј домаќин беше Швајцарија (2:0 за Англија), потоа на Европското првенство во 1996 година, кога Англичаните играа пред своите навивачи на „Вембли“ (1:1) и последен пат на ЕП 2004 во Португалија (3:0 за Англија).

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK