Ѓоковиќ верува дека Надал ќе игра и наредната сезона

12262019.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБранителот на титулата на Ролан Гарос, Новак Ѓоковиќ, успешно стартувае на вториот грен слем во сезоната.

Ѓоковиќ во првото коло, по два часа и 30 минути го совлада францускиот претставник Пјер-Иго Ербер со 3:0 во сетови (6:4, 7:6, 6:4). Ѓоковиќкој игра променливо од почетокот на сезоната, рутински победи и покрај тоа што имаше проблеми со сервисот на противникот.

„Беше навистина неверојатно со навивачите. Им благодарам на присуството, нормално е што публиката беше на страната на Ербер, домашниот играч. По 12 месеци, големо задоволство е да се вратам овде. Овој терен има голема важност во мојата кариера. Имам водено многу големи битки овде и тоа е голема „планина“ за искачување“, рече Ѓоковиќ, а пото проговори и за Рафа Надал, кој ден претходно испадна од Александар Зверев.

„Се чини дека Надал сака да игра и во 2025 година. Играше многу подобро отколку на турнирите пред тоа, на високо ниво. Иако загуби во три сета, можеше да го добие вториот или третиот, во тој случај можеше мечот да оди на друга страна. Надал немаше среќа со ждрепката. Зверев е во изворедна форма. Тешкое да се игра против Саша. Не се сеќаван кога на ова ниво сум гледал сет во живо. Исклучок е Девис купот. Беше сјајно, тука беа Алкараз и Ига, сакавме да ја почувствуваме таа атмосфера, тој уникатен момент кој може да биде последен за Надал во кариерата, но изгледа дека нема да биде“.

Новак во четврток ќе го одигра натпреварот од второто коло против Шпанецот Роберто Карбалес Баена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK