Флик и официјално ја презеде Барселона

41_2022-638050911564526900-452.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОна што медиумите го објавија во петокот претпладнево доби официјална потврда, Ханси Флик, поранешниот селектор на Германија и тренер на Баерн Минхен е нов тренер на Барселона.

Ханси Флик потпиша договор со каталонскиот гигант до јуни 2026. Тој е трет германски тренер на клупата на Барселона и прв по 41 година, кога клуот го предводеше Удо Латек.

Човекот кој ја освои тројната круна со Баерн во 2020 година ќе го замени Чави на клупата на Барселона.

Флик пред Баерн беше тренер на Викторија Баментал и Хофенхајм, а откако доби отказ во Минхен стана селектор на Германија. На оваа функција не се прослави, бидејќи не успеа да ја мине групната фаза на Светското првенство во Катар.По Мундијалот поради серијата порази доби отказ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK